.

TransTel Services din București va lansa servicii de telefonie prin satelit, pe bază de cartele preplătite. Marius Teodorescu, directorul comercial al companiei, a declarat că TransTel Services a început în martie negocierile cu RomTelecom și Orange pentru a încheia acorduri de interconectare.
Serviciile TransTel vor avea acoperire națională, asigurată prin 3 noduri de comunicații - la București, Timișoara și Constanța - ce urmează să fie instalate. Negocierile de interconectare au vizat, deocamdată, doar primele 2 noduri, al treilea fiind programat pentru o etapă ulterioară de dezvoltare. Tarifele pentru convorbiri și prețul cartelelor vor fi stabilite după încheierea acordurilor de interconectare, cel mai târziu în mai 2003.
Compania a primit partea Autorității Naționale de Reglementare în Comunicații (ANRC), pentru următorii 2 ani, pachete de câte 10.000 de numere pentru București și pentru județele Ilfov, Constanța și Timiș. Numerele vor avea câte 10 cifre; prefixele actuale RomTelecom vor fi urmate de un grup de 3 cifre (2 pentru județe) pentru identificarea operatorului.
TransTel Services a furnizat în ultimii ani servicii de tip numere verzi și sisteme de televotare și va pune la dispoziția utilizatorilor și soluții de comunicații pentru grupuri închise, cartele virtuale (cu post-plată) și diferite servicii cu tarif special.
TransTel Services a fost înființată în 1998, când a lansat în premieră pe piața românească serviciul teleacces gratuit (cel care sună pe fix sau pe mobil un număr nu plătește nimic; convorbirea este suportată de furnizorul serviciului, care, la rândul său, câștigă din adaosul perceput beneficiarului serviciului; sistemul permite și televoting).
În 2002, compania a realizat o cifră de afaceri de aproape 950.000 USD, iar pentru anul curent, estimează o creștere a acestei valori cu 20-50%. TransTel Services a investit, până în prezent, circa 1,5 milioane USD în instalarea de platforme inteligente, care suportă toate tipurile de servicii pe care intenționează să le ofere.