Pe 19 septembrie 2005 și-a făcut apariția pe piața mobilă poloneză primul brand mobil internațional, Orange, prin preschimbarea brandului Idea.
Cei ce au anticipat o scădere a prețurilor au fost oarecum dezamăgiți. Nu foarte diferită de oferta fostului brand Idea, tarifele Orange nu sunt mai ieftine decât cele ale competitorilor. Noi tarife Orange au fost introduse, totuși unele diferă doar cu numele față de cele oferite de către fostul Idea. Prețurile nu au scăzut, serviciile rămân aceleași. Tarifele pentru roaming au fost simplificate, însă din punct de vedere al costurilor suportate de către consumator, unele conexiuni au devenit mai scumpe. În segmentul prepaid, cu noul tarif Orange Go, prețurile per minut și per mesaj text au rămas neschimbate, oferta operatorului nefiind cea mai competitivă de pe piață.
Singura schimbare semnificativă a avut loc în cazul tarifelor roaming. Urmând oferta Orange în alte țări în care operează, operatorul a efectuat o anumită standardizare, însă, în loc ca aceasta să lucreze în favoarea clienților, se pare că lucrurile stau puțin pe dos. Lumea a fost divizată în 4 zone: Europa I, Europa II, America de Nord și restul lumii. Acest lucru a simplificat într-adevăr oferta, însă prețurile de convorbire cu anumite țări au crescut în mod considerabil.
Odată cu apariția Orange, câteva dintre terminalele similare cu cele oferite de către Orange în celelalte țări au fost aduse și pe piața poloneză. Operatorul a oferit de exemplu dispozitive cu emblema Orange, dotate cu un meniu special Orange.
Marek Jozefiak, președintele TPSA, ce deține o cotă majoritară din acțiunile operatorului, a argumentat că nu s-a afirmat vreodată că introducerea brandului Orange ar însemna și reducerea prețurilor, operatorul oferind de fapt un brand recunoscut și servicii de cea mai bună calitate. În prezent, operatorul se află pe poziția 2, după PTC, ca număr de abonați. Pare inevitabil faptul că mai devreme sau mai târziu toți operatorii mobili vor opera sub brand-uri internaționale. Polkomtel se va schimba până la urmă în Vodafone și PTC în T-Mobile. Însă mai sunt de rezolvat anumite probleme legate de pachetele majoritare ale celor 2 operatori.
La Polkomtel statul încă deține pachetul majoritar de acțiuni, nici o decizie de rebrandare neputând fi luată până când Vodafone nu va prelua acest pachet.
În cazul PTC, se dă o bătălie puternică între 2 acționari majoritari '“ Elektrim și Deutsche Telekom pe de o parte și Vivendi Universal și subsidiara sa Elektrim Telekomunikacja, de cealaltă. Nici o decizie strategică nu va putea fi luată până când aceste probleme nu vor fi rezolvate.
Compania Idea a fost rebrandată ca Orange, urmând soarta majorității companiilor deținute de către France Telecom.
Conform unui studiu condus de către TNS OBOP, brand-ul Idea era recunoscut de către 90% dintre polonezi, fiind cel mai respectat brand de pe piața de telefonie mobilă poloneză. Aproximativ 1 mld. PLN a fost investit în publicitate pentru a face cunoscut numele Idea, această sumă plasând deținătorul brand-ului Idea în topul primelor 10 companii care au investit în publicitate pentru un brand. PTK Centerfel va plăti 1,6% din veniturile sale anuale în următorii 10 ani pentru a putea utiliza brand-ul Orange, cu opțiuni de extindere. În afara Poloniei, Orange este prezent în 16 țări, deținând peste 56 milioane utilizatori. Brand-ul Orange s-a născut în Marea Britanie în martie 1994, France Telecom achiziționând brand-ul Orange în August 2000.





