.

UPC România nu își poate explica intenția anunțată de Autoritatea Națională de Reglementare în Comunicații de a amâna aplicarea celei de-a doua etape de reducere a tarifelor de interconectare furnizate de operatorii de telefonie mobilă cu putere semnificativă  pe piața accesului la propriile rețele publice de telefonie mobilă în vederea terminării apelurilor.
 
Amânarea cu un an a acestei etape, programată inițial pentru data de 1 ianuarie 2007, ar afecta în mod direct tarifele plătite de clienții de telefonie ai UPC pentru convorbirile către rețelele mobile ale operatorilor mai sus menționați. Astfel, UPC România a lansat la 26 septembrie a.c., o nouă ofertă de telefonie pentru clienții săi, noile tarife bazându-se și pe planificarea de reducere a tarifelor de interconectare comunicată inițial de ANRC.
 
'Considerăm că ultimele inițiative referitoare la tarifele de interconectare comunicate  de ANRC ne pun în situația de a opera într-un mediu lipsit de predictibilitate și ne lipsesc de posibilitatea de a trasa un plan de afaceri coerent, care, pe termen lung, să fie în cel mai bun interes al clienților', a declarat Dinu Malacopol (foto), Director UPC-Astral.