.

Romtelecom a anunțat joi, 6 septembrie 2007, că abonații Dolce vor beneficia, din 10 septembrie, de noi programe și două noi pachete TV, plus o lună gratuită pentru MAXPAK, oferită tuturor noilor abonați. Abonamentul lunar pentru pachetul de bază Variety Special este de numai 1,95 euro, fără TVA, în primul an de contract, pentru clienții Romtelecom.

La cererea clienților, celor 45 de programe incluse în pachetul de bază al serviciului Dolce, Variety, li s-au adăugat gratuit canalele Taraf și Etno, care se adresează iubitorilor de muzică populară.

De asemenea, toți clienții Dolce își pot adăuga acum pe lista de opțiuni Kids Pack, un nou pachet dedicat în exclusivitate copiilor, pentru numai 1 euro/lună (fără TVA). Pachetul include 4 canale, dintre care, două în premieră în România: Baby TV și KidsCo, celelalte două – Jetix și Nickelodeon, fiind de asemenea foarte populare în rândul celor mici. Fiecare dintre programele dedicate copiilor se adresează unui segment diferit de vârstă, de la 1 an până la 12 ani. Clienții care se abonează la Kids Pack în perioada 10 septembrie 2007 – 15 ianuarie 2008 au abonament gratuit în prima lună de utilizare.

Al doilea nou pachet introdus în oferta Dolce este Hungarian Pack, care este oferit pentru suma de 0,8 euro/lună (fără TVA). Pachetul tematic include 5 canale maghiare aflate în topul preferințelor telespectatorilor: MTV1, MTV2, RTL Klub, Film+ și Duna TV. Cei care se abonează la acest pachet începând din 10 septembrie nu plătesc abonamentul până la data de 29 februarie 2008.

În afara celor două noi pachete tematice, clienții pot opta în continuare pentru cele 7 deja existente în ofertă, ale căror prețuri încep de la 1,4 euro/lună, fără TVA.
În plus, toți clienții noi Dolce pot urmări gratuit, timp de 30 de zile, programele incluse în pachetul MAXPAK: HBO, HBO Comedy, Cinemax și Cinemax 2. Toți cei care doresc să benefieze de MAXPAK și după cele 30 de zile de gratuitate pot comanda acest pachet la tariful de 3,9 euro/lună (fără TVA).

Clienții Romtelecom care se abonează la Dolce în perioada 10 septembrie 2007 – 15 ianuarie 2008 plătesc numai 1,95 euro/lună (fără TVA) pe parcursul unui an întreg pentru pachetul de bază Variety Special, în cazul contractelor încheiate pe 2 ani. Începând cu cel de-al doilea an tariful este de 3,9 euro/lună (fără TVA). În plus, clienții Romtelecom primesc kitul de instalare în custodie, cu chirie zero, au instalarea gratuita și, dacă încheie un contract pe 2 ani, nu plătesc nici taxa de activare a serviciului.

La jumătatea anului 2007, serviciul de televiziune digitală al Romtelecom avea peste 230 000 de clienți. Detalii complete despre oferta Dolce sunt disponibile pe site-ul www.dolce.ro începând cu data de 10 septembrie 2007, în magazinele Romtelecom sau 930 (număr gratuit pentru apelurile din rețeaua Romtelecom).