.

Operatorul Orange ocupă prima poziție pe piețele din Franța, România, Polonia, Egipt, Senegal și cea de a doua poziție pe piețele din Spania și Belgia, în funcție de numărul utilizatorilor atrași. Compania are un număr de 172 milioane de clienți la nivel mondial, dintre care două treimi aparțin brandului Orange. În primul trimestru al anului 2008, compania a înregistrat venituri de 13.027 milioane de euro, cu peste 307 milioane euro în România, ceea ce înseamnă o creștere de 8,4% față de anul precedent. Numărul clienților Orange România a crescut cu 21% față de primul trimestru al anului 2007, ajungând la peste 10 milioane dintre care 1.047.000 sunt clienți broadband, al căror număr a crescut cu 144% față de anul trecut.
În intervalul similar, trimestrul 1 2007 – trimestrul 1 2008, numărul abonamentelor la serviciile de date mobile a crescut de 3,4 ori, traficul de date mobile a crescut de 16 ori, iar veniturile de 3,2 ori.

Portofoliul de soluții broadband Orange include oferte atât pentru segmentul rezidențial, cât și pentru cel de business. Ambele segmente au câte 2 variante, și anume: segmentul rezidențial – o soluție completă de acces la Internet, ce include laptop, modem și acces nelimitat la Internet; Home Pack Internet + telefonie fixă + telefonie mobilă. Pentru segmentul business ofertele sunt: Office Pack Internet + telefonie fixă + telefonie mobilă; Business Kit.

Orange a lansat și oferte complete ce includ laptopuri și servicii Internet, pe trei categorii:

  • economic (laptop Asus X51RL, 417 euro);
  • mediu (Dell Inspiration 1521, 682 euro și Dell Latitude D630, 919 euro);
  • high end (Apple Mac Book Air, 1689 euro).

Pe viitor, Orange pregătește lansarea serviciilor broadband în zonele rurale, iar în privința serviciilor de date mobile pregătește lansarea pachetului Business Kit pentru clienții corporatiști, ce include router wireless pentru date și conexiuni de voce: HSDPA, 3G EDGE, GPRS, WiFi și servicii de date. De asemenea, soluția corporatistă permite conectarea la unități outdoor WiMAX, reprezentând, în același timp, și o soluție de backup al datelor, care permite și conectarea la Internet în prima etapă prin soluții broadband fixe și în a doua etapă prin versiunile mobile.