
KEPLER-BPO, o companie românească ce furnizează servicii BPO clienților europeni din aprilie 1999, a anunțat pe 18 iunie lansarea unui serviciu de dematerializare a facturilor furnizor pentru piața românească, un serviciu unic pentru moment, pe piața din România.
Kepler BPO oferă dematerializarea a 100% din facturile furnizorilor unei companii în conformitate cu legislația în vigoare.
Prin adoptarea acestui serviciu, ROI-ul (Return On Investment) tangibil variază între 8% și 52%.
Conform unui studiu efectuat de International Accounts Payable Professionals (IAPP), costul mediu pentru a procesa manual o factură este de 8€ pe factură.
70% din toate costurile de procesare ale facturilor sunt reprezentate de manipularea documentelor și procesele de introducere a datelor în computer. Aceste costuri pot crește dramatic dacă apare o problemă. Primirea facturilor de la furnizori în format electronic aduce beneficii semnificative în cazul unor volume mari.
În România, cea mai mare parte a furnizorilor nu sunt pregătiți pentru a trimite facturi în format electronic, și foarte multe facturi sunt încă scrise de mână.
Oferta Kepler
În 24 de ore, Kepler procesează facturile de hârtie primite de la furnizorii companiei, și oferă :
• O bază de date structurată care poate fi importată direct în sistemul contabil al companiei
• Imaginile scanate ale facturilor pentru aprobarea electronică sau în scopul arhivării.
În funcție de furnizor, Kepler va adopta metoda optimă de a procesa fiecare factură: introducerea de date, ICR (recunoașterea inteligentă a caracterelor), sau EDI (schimb electronic de date).
Din perspectiva clientului, toate facturile vor fi primite în format electronic, și vor fi în conformitate cu normele interne ale procesului contabil propriu companiei.
Kepler BPO a instalat un birou miniatură pentru a demonstra pe viu cum se desfășoară, pe parcursul a 24 de ore, procesul de dematerializare a facturilor. Acest proces implică personal Kepler angajat în trei centre: Câmpina, Iași și București. În fiecare dintre aceste centre, se efectuează un proces diferit, în așa fel încât în 24 de ore facturile să se poată întoarce la companie, dematerializate.
Cyril Crichton, Business Development Manager, menționează: "Programul fondurilor de pensii, pentru care Kepler a dematerializat mai mult de o jumătate de milion de contracte pentru lideri de piață în România, a fost cel mai bun start posibil pentru a oferi acest nou serviciu, de dematerializare a facturilor, la începutul anului 2008. Suntem în măsură să tratăm un volum mare de facturi, să implementăm norme de afaceri complexe, și să luăm decizia potrivită între folosirea ICR și introducerea manuală a datelor pentru fiecare caz."





