.

HTC, producător global de smartphone-uri, a anunțat câștigătorii competiției Romanian Android Challenge, prima competiție destinată dezvoltatorilor pentru platforma mobila Android. Concursul, derulat sub tema „quietly brilliant", s-a desfășurat în perioada 3 mai – 30 iunie. Pe parcursul celor două luni au fost înscrise aplicațiile Andoid pe website-ul concursului – www.androidchallenge.ro – în patru categorii: Lifestyle, Tools, Media și Jocuri. „Romanian Android Challenge este în acest moment cea mai importantă competiție românească organizată pentru dezoltatorii de aplicații pe platforma Android. Ne bucurăm că inițiativa noastră a avut succes și ne dorim să susținem în continuare proiecte inovatoare, cu potențial,relevante pentru piața locală", precizează Nikitas Glykas, Regional Director, HTC South-East Europe, Middle East and North Africa.

Juriul, format din membri ai comunității, antreprenori, jurnaliști și bloggeri a analizat toate aplicațiile înscrise în competiție și a desemnat câștigătorii. Astfel, locul I a fost câștigat de aplicația MyLocation, dezvoltată de Ștefan Șelariu din Timișoara, locul II a revenit aplicației Romanian weather, dezvoltată de Marius Mailat din Sibiu, iar locul III aplicației Pagini Galbene, dezvoltată de Cristian Ștreng din Oradea. Câștigătorii vor primi cele trei premii ale concursului: 3.000, 2.000 și 1.000 de euro.

Orange România, partener principal al concursului, a oferit premiul pentru inovație aplicației MyLocation realizată de Ștefan Șelariu și vouchere de 50 de Euro tuturor celor care au înscris aplicații în competiție. De asemenea, secțiunea Votul Publicului a fost câștigată de aplicația Feroviar (84 de voturi) dezvoltată de Alexandru Bejan din Galați, premiul acestei categoriii fiind un smartphone HTC Desire. Toate celelalte aplicații care au obținut un număr mai mare de voturi au fost descalificate pentru fraudă.

Partenerii concursului HTC Romanian Android Challenge au fost: Orange Romania, CHIP, bobbyvoicu.ro, Mobilissimo.ro, ReFresh.ro și Bucharest Hubb.

Mai multe detalii despre aplicațiile înscrise în concurs și despre cele câștigătoare puteti găsi aici: http://androidchallenge.ro/applications/

HTC este unul dintre principalii producători de telefoane Android, cu patru modele disponibile în prezent pe piața din România: HTC Hero, HTC Tattoo, HTC Legend și HTC Desire.

Despre HTC

HTC Corporation este una din cele mai evolutive companii din industria telefoniei mobile și continuă să revoluționeze această industrie prin design, utilitate și inovație îmbunătățind viața și modul de comunicare al oamenilor. Compania este listată la Bursa de Valori Taiwan cu indicativul 2498. Pentru mai multe informații vă rugăm vizitați www.htc.com.