.

Orange se pregătește pentru un amplu proiect de modernizare a rețelei naționale de broadband mobil din Austria, proiect care va fi implementat cu ajutorul Ericsson. Astfel, rețeaua de voce și date a operatorului va fi extinsă în următorii doi ani utilizând cea mai nouă tehnologie radio multi-standard. Proiectul de extindere a rețelei prevede instalarea unor stații de bază multi-standard, cunoscute pentru eficiența energetică pe care o oferă. Noua generație de echipamente permite reducerea consumului de energie cu până la 40% și susține eforturile Orange de a proteja mediul înconjurător. Acestea sunt primele dispozitive din industrie care combină tehnologii 2G, 3G și 4G în aceeași stație de bază.

Soluțiile propuse de Ericsson vor ajuta la mărirea capacității totale a rețelei. „Datorită schimbărilor aduse rețelei noastre, un număr tot mai mare dintre utilizatori vor putea să acceseze simultan serviciile noastre de date, la viteze de transfer mai mari. În acest moment, obiectivul nostru principal este să oferim cele mai bune servicii de broadband mobil din țară", a declarat Elmar Grasser, CTO Orange. Roland Nordgren, președintele Ericsson Austria și Ericsson Customer Unit Central Europe, a adăugat: „Grație acestui proiect de optimizare a rețelei, Orange face un pas important către următoarea generație de rețele mobile și pregătește terenul pentru implementarea tehnologiei LTE. Clienții operatorului vor putea să se bucure de o rețea mai puternică, în special în zonele cu trafic de voce și date intens, dar și în zonele rurale".

În martie, Orange, în colaborare cu Ericsson, a fost primul operator din Austria care a obținut viteze de transfer de până la 42 Mbps în rețeaua amplasată în Orange Future Town din Wiener Neustadt. Operatorul are în plan să ofere viteze de 42 Mbps în toată țara până la sfârșitul lui 2010. În același timp, Orange pregătește o îmbunătățire a întregii rețele astfel încât să poată oferi viteze de până la 21 Mbps.