.

Începând cu 1 martie, Mihai Bărbuț (41 ani) a preluat poziția de director de vânzări și relații cu clienții (Sales and Customer Care Division Director) în cadrul COSMOTE România. Bărbuț va răspunde de unitățile de vânzări indirecte, vânzări corporate și relații cu clienții ale COSMOTE România, vânzările indirecte ale Germanos și operatiunile de vânzări Zapp.

Mihai Bărbuț s-a alăturat COSMOTE România în iunie 2008, pe poziția de Indirect Sales Department Senior Manager. Are 14 ani de experiență în telecomunicații, în zona de vânzări directe și indirecte. A lucrat anterior în companii precum Orange și Telemobil. Bărbuț a absolvit Universitatea Tehnică Grigore Asachi. (foto - Mihai Bărbuț și Nikolaos Choumis)

După mai mult de doi ani în care a condus Departamentul Sales și Customer Care al COSMOTE România, Nikolaos Choumis, preia funcția de Chief Commercial Officer al Globul Bulgaria, începând cu 1 martie 2011.

"Îi mulțumim lui Nikos pentru contribuția sa valoroasă în definirea etapelor cheie ale companiei, îndeplinirea obiectivelor de business, transformarea departamentului de vânzări într-unul eficient, formarea departamentului de vânzări corporate, crearea unui department de relații cu clienții cu standarde foarte înalte și, nu în ultimul rând, pentru că a fost un participant cheie în integrarea eficientă a sinergiilor ca urmare a achizițiilor Germanos și Zapp. Dorim să îi uram lui Nikos mult succes în noul său rol", precizează Panos Makris, Chief Commercial Officer COSMOTE România.

Nikolaos Choumis a fost directorul departamentului Sales și Customer Care timp de doi ani, coordonând o echipă de aproximativ 500 de specialiști. Acesta s-a alăturat Grupului OTE în ianuarie 2007, unde a ocupat funcția de director de vânzări servicii date al OTEGlobe. Dl. Choumis are o experiență de peste 18 ani în domeniul telecomunicațiilor, deținând funcții de conducere în companii din Grecia, precum Q-Telecom, Vodafone, Unifon și CosmoLine.