
Pe 31 martie ANCOM a comunicat Infoclick și Newsphone Hellas, reprezentată în România prin Newsphone Hellas S.A. Atena Grecia Sucursala București, decizia de retragere a calității de furnizori de serviciu universal desemnați în vederea punerii la dispoziția utilizatorilor finali a unui serviciu de informații privind abonații și, respectiv, a unui registru al abonaților în formă electronică. Retragerea calității de furnizori vine ca urmare a nerespectării de către furnizorii de serviciu universal a unora dintre obligațiile pe care aceștia le aveau în calitate de furnizori de serviciu universal. Abaterile au fost constatate de ANCOM în urma controalelor efectuate de la momentul desemnării până în prezent.
Astfel, ca urmare a unui control efectuat în luna iunie 2010, ANCOM a constatat că cei doi furnizori nu și-au îndeplinit obligația de a publica un registru al abonaților în formă tipărită într-un număr de 6.000.000 de exemlare, așa cum s-au angajat prin ofertele depuse, motiv pentru care ANCOM a transmis furnizorilor în cauză o notificare în vederea aplicării sancțiunii, acordând acestora o perioadă suplimentară de timp pentru a remedia sau justifica în mod corespunzător încălcarea obligației.
Având în vedere că justificarea transmisă ANCOM de către furnizori nu a fost considerată întemeiată, după expirarea termenului acordat de ANCOM, s-a efectuat o nouă acțiune de control menită să verifice dacă furnizorii au intrat în legalitate. Constatându-se menținerea încălcării obligațiilor asumate, ANCOM a sancționat furnizorii de serviciu universal cu amendă contravențională în cuantum de 15.000 lei, și totodată a dispus obligarea acestora la publicarea celor 6.000.000 de exemplare ale registrelor de abonați în formă tipărită în termen de 30 zile de la comunicarea deciziei de sancționare.
Având în vedere că la data ultimului control efectuat în data de 15 martie 2011, cei doi furnizori nu au putut face dovada publicării celor 6.000.000 de exemplare ale registrelor abonaților în formă tipărită, ANCOM a decis sancționarea celor două societăți prin retragerea calității de furnizori de serviciu universal.
Prin urmare, începând cu data de 31 martie 2011, data comunicării deciziei de sancționare, ANCOM retrage calitatea de furnizori de serviciu universal Infoclick și Newsphone Hellas, reprezentată în România prin Newsphone Hellas S.A. Atena Grecia Sucursala București, iar toate drepturile și obligațiile prevăzute în deciziile de desemnare ca furnizori de serviciu universal încetează.





