
Pe 20 ianuarie s-au încheiat înscrierile în cadrul competiției Done In 60 Seconds, competiția de scurtmetraj parte a festivalului Jameson Empire Awards. Pe toate cele 55 de remake-uri finaliste din România le puteți vedea și vota prin like pe canalul de YouTube al competiției până pe 20 februarie. Cei 55 de participanți români au ales fie să facă un simplu remake al filmelor, fie să le parodieze. Printre filmele alese de ei se numără lungmetraje clasice ca "The Good, the Bad and the Ugly" sau "Taxi Driver" și filme mai recente ca "Skyfall" și "The Dark Knight Rises".
Lucrările înscrise în concurs însumează aproape o oră de film creată special pentru competiție. Câștigătorii de la nivel local vor fi aleși de către juriul profesionist (a cărui componență va fi anunțată în curând) împreună cu publicul larg, care votează prin Like pe YouTube. Fiecare calificativ contează în proporție de 50% din nota finală. Câștigătorul premiului I va primi 2.000 de euro și o excursie la Londra, la Finala Globală Jameson Empire Done In 60 Seconds de pe 22 martie, câștigătorul premiului II – 1.500 de euro, iar câștigătorul premiului III – 1.000 de euro.
La Finala Globală a Competiției, înscrierile românești vor concura cu filme provenite din alte 16 țări. Un juriu internațional format din vedete ale filmului va alege apoi cele mai bune 5 lucrări înscrise în competiție.
Cei 5 finaliști la nivel global vor participa la Gala Jameson Empire Awards din Londra, unde sunt premiate unele dintre cele mai mari vedete ale filmului. Aici va fi desemnat și marele câștigător al competiției, care va primi un trofeu Jameson Empire.
Mai multe detalii găsiți pe http://www.jamesonempirediss.com și pe pagina de Facebook Jameson România, în tabul dedicat competiției.





