
Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) a publicat pe 11 decembrie spre consultare publică un proiect de decizie privind modificarea și completarea unor reglementări din domeniul resurselor de numerotație și resurselor tehnice și un proiect de decizie privind utilizarea numerelor naționale scurte interne și a codurilor scurte SMS/MMS.
Modificarea și completarea acestor decizii se realizează ca urmare a intrării în vigoare a noului cadru legislativ primar din domeniul comunicațiilor electronice și se referă la Planul Național de Numerotație (PNN), la procedura de solicitare și emitere a licenței de utilizare a resurselor de numerotație, respectiv procedura de alocare și utilizare a unor resurse tehnice de numerotație, precum și la condițiile de utilizare a numerelor naționale scurte de forma 19vx(y) sau 118(xyz).
Referitor la PNN, ANCOM propune modificarea statutului numerelor scurte de forma 12vx(y), 14vx(y) și 15vx(y), precum și introducerea unor noi categorii de numere naționale scurte de forma 83vx(y), 84vx(y), 88vx, 96vx(y) - 99vx(y). Acestea vor putea fi utilizate pentru furnizarea unor servicii specifice de rețea, dar și pentru furnizarea unor servicii cu valoare adăugată. De asemenea, se propune ca domeniul de numerotație 0Z=06 să fie utilizat pentru servicii de comunicații electronice la puncte mobile ca urmare a gradului ridicat de utilizare a numerotației din domeniul 0Z=07 și a dezvoltării serviciilor de comunicații electronice la puncte mobile.
Principalele modificări la procedura de solicitare și emitere a licenței de utilizare a resurselor de numerotație (LURN) vizează deschiderea posibilității furnizorilor de rețele publice de comunicații electronice de a dobândi dreptul de utilizare a anumitor categorii de resurse de numerotație, reglementarea condițiilor de realizare a transferului direct a resurselor de numerotație către un furnizor de servicii de comunicații electronice destinate publicului, precum și relaxarea condițiilor privind alocarea și cedarea resurselor de numerotație.
Luând în considerare necesitatea de a deschide accesul la resurse de numerotație pentru toți furnizorii care pot contribui la asigurarea serviciilor de comunicații electronice destinate publicului, prin proiectul de decizie supus consultării se propune ca furnizorilor de rețele publice de comunicații electronice să le poată fi alocate, prin licențe de utilizare a resurselor de numerotație, numere geografice, numere independente de locație sau numere nongeografice pentru servicii de comunicații electronice furnizate la puncte mobile. Interesul dobândirii de către un furnizor de rețele publice de comunicații electronice a dreptului de utilizare a resurselor de numerotație enumerate mai sus ar fi acela de a le transfera mai departe furnizorilor de servicii de comunicații electronice destinate publicului care sunt găzduiți în propria rețea, inclusiv unor operatori mobili virtuali. Astfel, proiectul de decizie, în acord cu noul cadru legislativ din domeniul comunicațiilor electronice a deschis posibilitatea reglementării transferului direct al unor resurse de numerotație alocate unui titular, fără a mai fi necesară parcurgerea procedurii de solicitare și emitere a unei noi licențe de utilizare a resurselor de numerotație. De asemenea, pe baza experienței acumulate în activitatea de gestionare a resurselor de numerotație, ANCOM a introdus în proiectul de decizie și o serie de măsuri menite să simplifice procedura de acordare a unei licențe de utilizare a resurselor de numerotație și propune extinderea termenului de activare a resurselor de numerotație alocate la 12 luni, pentru a asigura un interval de timp suficient în vederea negocierii și încheierii acordurilor de interconectare.
Autoritatea propune de asemenea, extinderea tipurilor de servicii care pot fi furnizate prin intermediul numerelor de forma 19vx sau 19vxy, prin includerea unei noi categorii de servicii – servicii de interes general, cu diferențierea tarifului care poate fi aplicat de către furnizori în funcție de subdomeniile folosite.
Proiectul de decizie privind utilizarea numerelor naționale scurte interne și a codurilor scurte SMS/MMS are ca obiectiv stabilirea unor resurse de numerotație cu statut de numere naționale scurte interne incluse în PNN și utilizate pentru furnizarea serviciilor cu valoare adăugată și a serviciilor specifice de rețea. Prezentul proiect vizează reglementarea drepturilor și obligațiilor specifice ale furnizorilor care le utilizează sau le asignează unor terți, precum și o serie de reguli generale de utilizare a acestor resurse de numerotație. Furnizorii vor avea suplimentar la dispoziție, pentru serviciile cu acces exclusiv prin SMS/MMS, domenii speciale destinate codurilor scurte SMS/MMS, pentru care sunt aplicabile aceleași reguli generale de utilizare. Formatul acestor coduri va fi stabilit ulterior prin intermediul unui Cod de conduită adoptat de către furnizorii de rețele publice de comunicații electronice destinate publicului, titulari LURN, care utilizează sau asignează numere naționale scurte interne și coduri scurte SMS/MMS.
Proiectul de decizie privind modificarea și completarea unor reglementări din domeniul resurselor de numerotație și resurselor tehnice și proiectul de decizie privind utilizarea numerelor naționale scurte interne și a codurilor scurte SMS/MMS pot fi consultate pe pagina de internet a ANCOM aici, persoanele interesate fiind invitate să formuleze și să transmită observații și propuneri, pe adresa sediului central al ANCOM din Str. Delea Nouă nr. 2, sector 3, București, sau direct la registratura ANCOM până la data de 11.01.2013. Observațiile și recomandările pot fi transmise și prin fax la numărul +40.372.845.404 sau prin poșta electronică la adresa: consultare@ancom.org.ro.





