.

Compania furnizoare de servicii IT IIRUC Service a primit premiul  „e-Success 2009" în cadrul galei premiilor e-Finance, desfășurată recent la București. Distincția a fost acordată pentru „cea mai rapidă repoziționare a unei companii românești după o achiziție internațională".

IIRUC Service a fost preluată la începutul anului 2008 de către grupul Raiffeisen Informatik GmbH, al doilea furnizor de servicii IT de pe piața austriacă.

Ca urmare a unui rapid proces de reorganizare, compania IIRUC Service s-a repoziționat ca un furnizor profesionist de servicii de client management, service IT, inclusiv servicii de prim-contractor.

În acest an, grupul Raiffeisen Informatik va sărbători 40 de ani de la înființare, având un portofoliu important de clienți și asigurând, printre altele, servicii de outsourcing pentru 25 de bănci, 28 de spitale, 320 comunități locale, precum și pentru  întregul sistem de autostrăzi din Austria.

IIRUC Service se bazează pe o rețea extinsă de parteneri, precum IBM, Dell, Bull, Xerox, HP, Alcatel, Lenovo, Fujitsu, Wincor-Nixdorf, Acer, Maguay și mulți alții. Compania asigură servicii pentru peste 25.000 de clienți, oferind suport tehnic pentru mai mult de 70.000 de sisteme și având 60 de puncte de lucru în toată România. Cei peste 350 de specialiști ai IIRUC garantează, pe baza SLA (service level agreement) contractat, un timp de intervenție de până la 2 ore, în orice punct al țării, fără a apela la subcontractori.

Serviciile IIRUC se bazează pe o infrastructură modernă de ticketing și incident management, clienții putând urmări în timp real, pe internet, situația intervențiilor. Începând din luna august a anului trecut, IIRUC Service oferă servicii specializate de hosting în propriul data center. Cifra de afaceri a IIRUC Service a crescut în ultimele 9 luni cu 35%, iar personalul companiei s-a majorat cu aproximativ 20%.