.


Liliana SOLOMON, CEO Vodafone România

C@M: Vă mențineți convingerea că Vodafone este liderul pieței de business în România? 
Liliana Solomon:
În mod evident, piața de business este foarte importantă pentru Vodafone România, unde suntem lider de pia­ță de mai bine de 2 ani și, prin urmare, una dintre direcțiile noastre pentru 2008 este con­ti­nuarea menținerii poziției de lider în acest segment. Anul acesta vom continua să oferim clienților de business servicii perfor­man­te, care să răspundă nevoilor complexe de comunicații ale acestora. Pe piața de business, continuăm să ne diferențiem prin succesul serviciilor inte­gra­te de comunicații, utilizate de peste 6 000 de companii mari din Româ­nia, exclusiv prin rețeaua Vodafone. Piața de business se extinde foarte rapid, de aceea și potențialul de creștere a serviciilor de comu­nicații în acest segment este important. Clienții de business își aleg operatorul de ser­vicii de comunicații pe baza calității, ino­vației și competitivității ofertei, credem noi, toate aceste elemente jucând un rol important în decizia de achiziție.
 
C@M: În ce fel a evoluat ARPU Vodafone în comparație cu cel al competitorilor de la noi? 
Liliana Solomon:
Conform ultimelor rezultate raportate, corespunzătoare pentru trimestrul trei financiar, venitul mediu pe utilizator al Vodafone a fost de 11,1 euro, în creștere cu 10% față de anul trecut. Acest lucru arată că oferta noastră a răspuns cu succes cerințelor clienților noștri, pe fondul unei piețe extrem de competitive.
 
C@M: Cum v-ați păstrat postura de lider în inovație în 2007 și ce veți face în 2008? 
Liliana Solomon:
Inovația este unul dintre principalele noastre atu-uri, atât pe piața românească, cât și la nivel internațional. Ne-am diferențiat de la început prin servicii inovatoare și de calitate și vom continua în acest spirit. Fiind parte din Grupul Vodafone, liderul mondial în domeniul telecomunica­ți­ilor, avem acces la întregul portofoliu de pro­du­se și servicii, precum și la toate rezultatele activității de cercetare care are loc în cadrul Grupului Vodafone. Acesta este un atu impor­­tant într-o industrie tehnologică de vârf, cum este industria telecomunicațiilor.

C@M: Vodafone a mizat mult pe factorul 3G pentru o creștere extensivă. S-au împlinit așteptările în acest sens în 2007 și cum vedeți anul 2008? 
Liliana Solomon:
Vodafone a fost „pionierul" serviciilor 3G și 3G broad­band în România. Așa cum am susținut în repetate rânduri, impactul tehnologiei 3G asupra experienței uti­li­zatorilor este major, prin facilită­ți­le și serviciile inovatoare pe care le-a făcut posibile. Vorbim aici de servicii de date performante, dar și de acces la conținut multimedia direct pe tele­fo­nul mobil. Tehnologia de acces a evo­luat anul trecut către viteze din ce în ce mai mari, un aspect important pen­tru creșterea adopției serviciilor de date mobile broadband. Estimăm că în 2008 se va accelera adopția servi­ci­ilor 3G, pe măsură ce crește viteza de acces și pe măsură ce serviciile de broad­­band mobil sunt disponibile în tot mai multe localități din țară, da­to­­ri­tă investițiilor în extinderea aco­pe­ri­rii serviciilor 3G și 3G broadband.

În prezent, aria de acoperire a rețelei Vodafone 3G broadband este de 42,3% din populația țării și planurile de extindere vor continua și anul acesta. Astfel, un număr din ce în ce mai mare de clienți are posibilitatea de a folosi serviciile de date mobile, din orice punct în care călătorește sau lucrează, independent de infrastructura fixă.

În plus, tarifele serviciilor de date mobile sunt din ce în ce mai accesibile, încurajând cât mai mulți utilizatori să adopte aceste servicii. Vodafone a înregistrat o creștere constantă a numărului de utilizatori de servicii de date mobile broadband, de la lansarea acestora pe piața românească, până la peste 600.000 la sfârșitul anului trecut. Aici aș dori să mențio­nez faptul că atunci când ne referim la numă­rul utilizatorilor serviciilor noastre de date mo­bile broadband, vorbim de cei care utili­zează teh­no­lo­gia 3G sau tehnologii superioare, nu și alte tehnologii, de genul GPRS sau EDGE.

În plus, prețul telefoanelor, al cardurilor de date și al modemurilor 3G a scăzut semni­fi­cativ, ceea ce le face accesibile pentru un nu­măr din ce în ce mai mare de utilizatori, iar acest lucru va stimula creșterea serviciilor de conținut multimedia pe telefonul mobil.

2007: competiție acerbă și maturitatea pieței

C@M: Realizați, vă rog, un scurt comentariu asupra principalilor competitori din piața noas­tră pentru 2007 și imaginați un scenariu pentru 2008. 
Liliana Solomon: Două lucruri au marcat, prac­­tic, anul 2007 - o creștere acerbă a compe­tiției și atingerea gradului de maturitate a pie­ței, iar ambele au fost previzibile. De acum încolo vom asista la provocările specifice oricărei piețe ajunse la stadiul de maturitate. De asemenea, este firesc ca nivelul de compe­tiție să se intensi­fi­ce anul acesta, în contextul apariției celui de-al cincilea jucător pe piață. De remarcat faptul că în piețele europene ma­ture, doar  primii doi operatori din piață sunt profitabili, în adevă­ra­tul sens al cuvântului.

2008: creșteri din broadband și acces la Internet mobil pe telefon

C@M: Ce ritm de creștere apreciați pentru Vo­dafone în 2008 comparativ cu 2007 și care vor fi vectorii esențiali de dezvoltare a com­pa­ni­ei? 
Liliana Solomon:
În mod clar, anul acesta nivelul de creștere va fi mai moderat. Nu vom mai asista la creșteri anuale de 50% sau 30%. Însă, să nu uităm un lucru esențial în această discuție: procentul de creștere este important, dar depinde de suma la care îl raportezi. Vodafone România a depășit deja un miliard de euro venituri din servicii, prin urmare o rată de creștere de 18,8%, cât am raportat pentru trimestrul încheiat la 31 decembrie 2007, față de aceeași perioadă a anului trecut, înseamnă deja o cifră impresionantă. Cu toate acestea, creșteri importante pentru operatorii de tele­fo­nie mobilă vor proveni din segmentele de broadband și de acces la servicii de Internet mobil pe telefon, unde estimez că piața va con­­ti­­nua să aibă o creștere sănătoasă. În urma ultimelor rezultate financiare, rapor­ta­te pentru 31 decembrie 2007, România con­ti­nuă să fie principalul motor de creștere în Eu­ropa de Est și una dintre diviziile cu cea mai bună perfor­manță în cadrul grupului Voda­fone, chiar și în contextul unei piețe atât de competitive.
 
C@M: Cum veți menține echilibrul dintre dezvoltarea urbană/ rurală, companii mici/ companii mari, segmentul prepaid/ postpaid? 
Liliana Solomon:
Strategia noastră este să ne consolidăm poziția de furnizor de servicii complete de comunicații, prin urmare ne vom concentra pe toate aceste segmente în activita­tea noastră de dezvoltare. În ceea ce privește zona rurală, este important să găsim un model de business care să justifice investițiile majore care trebuie făcute, prin ur­ma­re suntem interesați de tehnologii care ne dau posibilitatea să oferim acces la servicii de comuni­cații performante în aceste zone.

C@M: În ce fel ați fost afectați de cadrul reglementativ din România sau de cel european? 
Liliana Solomon:
Modificarea tarife­lor de roaming a fost una dintre măsurile care au marcat anul trecut acest cadru reglementativ. A fost o măsură bene­fică pentru utilizatori și care a încurajat utilizarea serviciilor în roaming. Ne bucurăm să consta­tăm că traficul în roaming a crescut semnificativ, și ca urmare a acestei noi reglementări. În continuare, ne dorim să beneficiem de un cadru care să ofere șanse egale tutu­ror ope­ra­torilor și care să nu creeze de­ze­chilibre în piață, favorizând anumiți operatori. Faptul că Vodafone Ro­mâ­­nia este unul dintre principalii jucători pe piața românească se datorează în primul rând investițiilor pe care le-a făcut în cei 10 ani de activitate și a deciziilor bune de manage­ment. 
 
C@M: Care sunt principalele 3 realizări/ neîm­pli­niri din anul 2007?
Liliana Solomon:
Industria noastră, prin pro­gre­sul tehnologic susținut care o caracteri­zează, aduce cu sine permanente provocări. Probabil că tocmai acest lucru face ca această industrie să fie atât de dinamică și inedită. Principalele realizări sunt reflectate în rezul­ta­tele financiare foarte bune, pe primele 9 luni ale anului nostru financiar. Creșterea puternică a veniturilor din servicii, creșterea constantă și sănătoasă a bazei noastre de clienți, până la peste 8, 8 milioane la sfâr­șitul lunii decembrie 2007, venitul mediu pe utilizator, de 11,1 euro, la sfârșitul anului tre­cut, arată că ofertele noastre au răspuns cu succes cerințelor clienților noștri.
În plus, continuarea menținerii poziției de lider în inovație, prin lansarea serviciilor de voce fixă, atât pentru persoane fizice, prin Vodafone Acasă, cât și pentru segmentul business, prin Office Zone, a fost o reușită a acestui an și un pas important în strategia noastră. 
 
C@M: Cum considerați climatul de afaceri din România, dacă luați în considerare accepția sportivă de fair play?
Liliana Solomon:
Întotdeauna am susținut că fair play-ul este o condiție esențială în afaceri. Verticalitatea, respectarea partenerilor și a competitorilor, toate sunt foarte impor­tante în afaceri. Trebuie să crezi într-un set de valori și principii foarte clar definite și să nu faci compromisuri în această privință, chiar dacă avantajele vor veni abia pe termen lung.

Articol apărut în COMUNIC@ȚII MOBILE - Revista afacerilor Telecom @ Mobile Media. ANUL IX - NUMĂRUL 82 - februarie 2008

Comandați online ediția print a revistei COMUNIC@ȚII Mobile: