.

Motorola Mobility și COSMOTE România anunță disponibilitatea Motorola AtrixTM, telefonul inteligent cu procesor dual-core care-ți permite să beneficiezi de aceeași experiență de procesare a datelor utilizând telefonul mobil, în exclusivitate în rețeaua de magazine COSMOTE și Germanos, începând din 21 decembrie. "Telefoanele inteligente sunt din ce în ce mai mult utilizate ca ecran digital primar", precizează Mihai Madas, director de vânzări pentru România, Moldova și Serbia. „Motorola Atrix ne introduce într-o nouă eră a conceptului mobile computing, combinând terminalul puternic cu aplicația interactivă webtop și docurile exclusive, pentru a le permite consumatorilor să extindă capabilitățile telefoanelor lor inteligente către o experiență de tip PC. Împreună, acestea oferă o experiență de utilizare a computerului interactivă, revoluționară, care oferă utilizatorilor posibilități multiple de a sta conectați, de a se informa și de a se distra acasă, la servici și oriunde altundeva".

În combinație cu aplicația revoluționară webtop de la Motorola, Motorola Atrix se transformă atunci când este plasat în Lapdock sau în HD Multimedia Dock folosind browserul Mozilla Firefox 4.0 care suportă Adobe Flash Player pentru a deschide animații, fișiere video sau grafice în paginile de web.

"Atrix este un premergător al conceptului de mobile computing și trebuie să reținem aceasta atunci când căutăm un telefon inteligent. Am încredere că Motorola Atrix va atrage atenția consumatorilor pentru că este un terminal extraordinar și, în combinație cu abonamentele COSMOTE, cred că se va constitui într-o ofertă irezistibilă", precizează Alexandru Munteanu, Sales Operations Senior Manager, COSMOTE România.

Motorola Atrix va fi disponibil în magazinele COSMOTE și Germanos la prețuri care încep de la 1,174 lei cu abonamentul COSMOTE Adventure sau la 1,999 lei fără abonament. COSMOTE Adventure oferă 440 minute naționale, 2000 de minute și 2000 de SMS-uri în rețea, 440 MMS-uri în rețea și 2,5 GB trafic de internet, totul cu 48,36 euro. Toate prețurile includ TVA.

Mai mult, primii 150 de cumpărători primesc bonus accesorii incluzând HD dock, tastatură și mouse, amândouă compatibile bluetooth.

Docurile dezlănțuie Puterea Webtop

Motorola ATRIX este special creat pentru a deveni hub-ul cel mai important al unui utilizator pentru a crea, edita și lucra cu documente, media și conținut. Acest lucru este facilitat de cea mai nouă versiune a aplicației webtop Motorola și de accesoriile incredibile – docurile care furnizează utilizatorului un ecran mai mare, tastatură și trackpad oferind posibilitatea de a avea o experiență îmbunătățită și mai interactivă cu dispozitivele lor.

În timp ce utilizează aplicația webtop, utilizatorii pot folosi aplicațiile AndroidTM într-o fereastră mai mare, pot naviga pe website-urile favorite cu browserul Firefox, pot trimite mesaje instante, verifica e-mailul și efectua convorbiri telefonice, toate în același timp. Mai mult, caracteristicile Centrului de Divertisment oferă utilizatorului posibilitatea de a vedea fotografii, de a asculta muzică și de a viziona clipuri direct pe televizoarele HD din casă. Convorbirile nu se vor întrerupe dacă Motorola ATRIX este deconectat de la dock.

Cu ajutorul celor trei porturi USB și a unui port HDMI, Motorola HD Multimedia Dock poate fi utilizat pentru sarcini de desktop prin atașarea unui monitor compatibil HDMI, un mouse și a unor boxe. Sau dock-ul poate fi conectat la un televizor sau sistem home theatre compatibil HDMI pentru ca utilizatorii să se bucure de clipuri, muzică și jocuri.

Caracteristicile și specificațiile tehnice Motorola ATRIX

• Motorola ATRIX funcționează cu Android 2.3 cu o interfață intuitivă îmbunătățită; durată de viață a bateriei îmbunătățită și manager de date;

• Acces la mai mult de 250,000 de aplicații și jocuri în Android Market™

• Un procesor dual-core de 1GHz pentru o viteză de navigare mai mare și o mai bună redare a jocurilor

• O memorie RAM de 1GB pentru a oferi facilități multi-tasking fără efort, precum urmărirea unui film în timp ce se primesc și se răspunde la e-mailuri

• Un display qHD de rezoluție mare și culori 24-bit, care vor face vizualizarea în interior și în exterior mult mai ușoară

• Cameră atât pe față cât și pe spate și posibilitatea de a înregistra în format HD

• Cititor de amprentă biometric pentru deblocarea ușoară a telefonului, oferind în același timp și o securitate mai bună

• Capacitate de stocare până la 48GB (16GB intern și opțional încă 32GB pe card MicroSD) – suficient pentru stocare de melodii, fotografii și clipuri

• Suport 2.4GHz și 5 GHz WI-Fi 802.11n oferind viteză de download și upload cu 50% mai mare atunci când este activat Wi-Fi în comparație cu majoritatea celorlalte smarphone-uri

• Are o grosime de 11mm cu o baterie 1930 mAh pentru durată de așteptare și de vorbire mai mare

• Două microfoane cu tehnologie de reducere a zgmotului astfel încât convorbirile să fie auzite mai tare și mai clar chiar și în mediile cele mai zgomotoase

Disponibilitate

Motorola ATRIX va fi disponibil în rețeaua de magazine COSMOTE și Germanos începând cu 21 Decembrie.