
Participația de 10% din acțiunile OTE pe care statul elen vrea să o vândă grupului Deutsche Telekom (DT) este evaluată la aproape 400 de milioane de euro, a afirmat un purtător de cuvânt al DT, citat de cotidianul Kathimerini.
DT deține 30% din acțiunile OTE și controlul asupra managementului operatorului telecom, în timp ce statul are 20% din acțiuni. Guvernul de la Atena controlează direct 16% din OTE, iar restul de 4% prin intermediul fondului de asigurări sociale IKA. DT a plătit pentru deținerea de 30% la OTE 3,9 miliarde de euro, în urma mai multopr tranzacții.
Angajații OTE au organizat demonstrații la Atena pentru a protesta în privința deciziei de vânzare a încă 10% din acțiuni către DT, blocând drumuri și pichetând sediul grupului elen.
Guvernul a anunțat, joi, că a transmis o scrisoare DT pentru lansarea procedurii de achiziție a participației de 10% la OTE, în conformitate cu opțiunea de cumpărare deținută de grupul german. DT are și prima opțiune în privința pachetului de 10% care ar rămâne în posesia statului.
Potrivit portalului elen Capital, DT vizează întrega participație a statului de 16%, iar o echipă formată din membri ai conducerii grupului german ar putea reveni la Atena în scurt timp pentru a discuta termenii și condițiile acestui pachet. Este nesigur dacă fondul IKA își va menține participația de 4% la OTE. Reprezentanții DT au mers în secret, la începutul săptămânii, la Atena, pentru a discuta cu guvernul și conducerea OTE.
DT nu se opune unei creșteri a participației peste 40%, notează Capital citând analuiști apropiați negocierilor, însă operatorul telecom german "nu face favoruri".
Condițiile impuse de DT sunt dure și includ renunțarea la prevederile care garantează locurile de muncă, reduceri salariale și refinanțarea unui împrumut.
OTE controlează în România Romtelecom și deține subsidiara locală a operatorului de telefonie mobilă Cosmote și a lanțului de magazine Germanos.





