.

MCTI a anunțat poziția preliminară a României cu privire la propunerile CE de modificare a actualului cadru de reglementare în domeniul comunicațiilor electronice joi, 29 noiembrie 2007, la Bruxelles.

Ministrul Comunicațiilor și Tehnologiei Informației, Iuliu Winkler, a participat, joi, 29 noiembrie a.c., la Bruxelles, la reuniunea Consiliului Transporturi, Telecomunicații și Energie al Uniunii Europene (UE) în cadrul căreia a prezentat poziția preliminară a României cu privire la propunerile Comisiei Europene referitoare la modificarea actualului cadru de reglementare în domeniul comunicațiilor electronice.

Cu acest prilej, ministrul Comunicațiilor și Tehnologiei Informației, Iuliu Winkler, a salutat pachetul de propuneri înaintat de Comisia Europeană menit să reformeze cadrul de reglementare în domeniul comunicațiilor electronice, dând asigurări cu privire la faptul că România va fi un partener constructiv în dezbaterile tehnice și politice ce vor urma pe parcursul președințiilor slovene și franceze ale UE.

Ministrul a exprimat susținerea României pentru obiectivele pe care și le-a propus Comisia Europeană prin reformarea cadrului de reglementare și a prezentat deschiderea țării noastre pentru discuții deschise și flexibile cu partenerii europeni cu scopul de a găsi cele mai bune soluții pentru atingerea obiectivelor propuse de Comisie.

"Separarea funcțională, propusă de Comisia Europeană, nu este neapărat o măsură necesară sau adecvată pentru toate piețele din UE", a declarat Iuliu Winkler, precizând că specificitatea pieței din România nu impune un astfel de "remediu".

Potrivit poziției preliminare a României exprimate de ministrul Comunicațiilor și Tehnologiei Informației, o astfel de decizie ar trebui luată abia după ce ce au fost epuizate toate celelalte măsuri menite a promova concurența pe piață.

Iuliu Winkler a remarcat îmbunătățirile pe care propunerile Comisiei Europene le aduc în privința politicii de spectru, în special în privința flexibilității în administrarea spectrului și alocarea acestuia în baza regimului de autorizare generală, dar și în ceea ce privește reiterarea importantului principiu al neutralității tehnologiilor și serviciilor. Ministrul Comunicațiilor și Tehnologiei Informației a subliniat că România consideră că în propunerile Comisiei "ar trebui să se regăsească măsuri care să împiedice tezaurizarea spectrului", în sensul introducerii unor termene mai scurte în care operatorii care au obținut dreptul de a utiliza frecvențe să le exploateze și să fie sancționați, prin retragerea dreptului de utilizare a acestora, celor care nu le exploatează în termenul prescris de legislație.

România, prin vocea ministrului Comunicațiilor și Tehnologiei Informației, a arătat că susține necesitatea unei coordonări la nivelul UE în ceea ce privește anumite aspecte ale pieței de comunicații, dar că propunerea Comisiei Europene de înființare a unei autorități europene în acest sector nu reprezintă garanția rezolvării problemelor de coordonare, lucru care ar putea fi realizat prin alte mijloace, cum ar fi transformarea Grupului Reglementatorilor Europeni într-un aranjament instituțional transparent.

Poziția României susținută la Bruxelles de ministrul Iuliu Winkler se fundamentează pe punctele de vedere exprimate în cadrul consultărilor inițiate de Ministerul Comunicațiilor și Tehnologiei Informației cu partenerii economici și cu autoritatea de reglementare.

Reuniunea Consiliului Transporturi, Telecomunicații și Energie al UE s-a constituit într-o primă ocazie pentru comisarul european pentru Societatea Informațională și Media, Viviane Reding, de a prezenta miniștrilor propunerile de reformare a cadrului de reglementare în comunicații electronice și un prilej pentru statele membre de a-și exprima un prim punct de vedere public pe tema acestora.