.

Cu ocazia Orei Pământului, sărbătorită în martie 2012, COSMOTE a readus în atenția publicului programul de mediu I love recycling, respectiv importanța colectării și reciclării telefoanelor mobile vechi și a accesoriilor. Pentru fiecare dintre cele 1.900 de telefoane mobile și accesorii care au fost colectate de la debutul campaniei și până la finalul lunii Septembrie 2012, COSMOTE a plantat câte un copac sâmbăta trecută. "Mulțumim pe această cale clienților și colegilor pentru aportul lor în colectarea celor aproape 1.900 de terminale și accesorii, pe parcursul celor 7 luni de campanie, făcând posibilă plantarea noilor copaci. Vom continua să respectăm angajamentul pentru un mediu mai verde pentru fiecare dintre noi, prin derularea unor astfel de campanii și în anul următor", precizează Ruxandra Vodă, Corporate Affairs Senior Manager, COSMOTE România.

În urma colectării de anul acesta, COSMOTE România a invitat angajați ai Grupului, bloggeri și voluntari la acțiunea de plantare care a avut loc sâmbătă, 10 noiembrie în apropierea orașului Ploiești, în cadrul programului Adoptă o pădure, realizat în colaborare cu asociația MaiMultVerde. Circa 200 de persoane au dus mai departe implicarea și interesul clienților COSMOTE și Germanos în ceea ce privește colectarea de telefoane mobile vechi și accesorii, prin plantarea unui copac pentru fiecare articol colectat în 2012.

Pe lângă cei 1.900 de copaci rezultați în urma colectării terminalelor vechi în acest an, COSMOTE România a contribuit cu alți 5.000 de copaci, care au fost plantați pe o suprafață de 1 hectar în timpul acțiunii de sâmbăta trecută, ca parte a programului Adoptă o pădure.

Campania de colectare din acest an a avut loc în rețele de magazine COSMOTE și Germanos, vizând atât publicul extern, utilizatorii de telefoane mobile care au dorit să recicleze terminale vechi și accesorii, cât și angajații Grupului. Toate terminalele vechi, accesoriile și bateriile sunt trimise către Environ, partener COSMOTE, autorizat să trateze deșeuri electronice prin intermediul partenerilor reciclatori.

COSMOTE România a lansat programul Adoptă o pădure în anul 2009, prin plantarea a 5.000 de copaci în pădurea Căciulați, în apropiere de Balotești. În anul următor, echipa de voluntari a plantat 10.000 de puieți de stejar pe o suprafață de 20.000 mp în estul Ploieștiului, cu sprijinul Asociației MaiMultVerde și a Serviciul de Gospodărire Urbană Ploiești, revenind în 2011 cu lucrări de completare și îngrijire.