
Psion a lansat la nivel mondial cel mai recent dispozitiv robust PDA, EP10, fiind disponibil pe toate piețele sale majore, inclusiv în România, prin Novensys, Platinum Partner Psion. Dispozitivul este destinat utilizatorilor care au nevoie de un terminal mobil robust, compact și care oferă o multitudine de funcționalități. "Toate comenzile și feedback-ul pe care l-am primit de la începutul anului pentru EP10 ne arată că acesta este dispozitivul pe care clienții și partenerii noștri îl așteptau", precizează John Conoley, Chief Executive Officer, Psion PLC, completând: "Mai mult decât atât, prin lansarea acestui produs pe piață on-time și on-buget, marcăm o nouă lansare de succes pentru Psion".
Perfect adaptat pentru diverse aplicații cum ar fi: service pe teren, livrare prin poștă și prin curierat, ticketing și management de eveniment, precum și pentru transport și securitate, EP10 a obținut deja un succes semnificativ. Compania a primit un număr fără precedent de pre-comenzi pentru EP10 cu 7.000 de bucăți pentru livrare în următoarele 12 luni. În total, valoarea pre-comenzilor pentru EP10 ajunge la circa 5 milioane de lire sterline.
De asemenea, EP10 a obținut reacția pozitivă a pieței după testarea extensivă pre-lansare de către parteneri și clienți. În total, EP10 a fost supus la circa 100.000 de ore de testare în laborator și pe teren. EP10 oferă toate caracteristicile și durabilitatea unui computer mobil high-end sub forma unui dispozitiv compact accesibil. Datorită conectivității wireless care include caracteristici bogate, echipamentul poate fi folosit oriunde, de către persoane care au acces la date de la distanță, cum ar fi curieri, tehnicieni de service sau agenți.
Echipat cu procesorul AM3715 Sitara ARM de la Texas Instruments, terminalul EP10 este cel mai rapid dispozitiv din categoria sa. Acesta oferă un ecran LCD de 3,7 inch cu touch screen integrat, scanner 2D omni-direcțional, cameră de 3,2 megapixeli cu autofocus și flash LED, precum și cele mai recente standarde de comunicații mobile, inclusiv CDMA/GSM, GPS, Wi-Fi și Bluetooth.
Pentru a ne asigura că EP10 este o investiție pentru viitor, dispozitivul oferă gama cea mai largă de senzori din industrie: giroscop, senzor de lumină, GPS, magnetometru (busolă digitală), accelerometru și senzor de proximitate. Acești senzori pot fi personalizați în continuare atât prin dezvoltarea de kituri de software cât și hardware disponibili pentru parteneri.
Psion a susținut mereu modularitatea în produsele sale și EP10 nu face excepție. Dispozitivul suportă tastaturi modulare, alegerea de baterii, un slot pentru un card de memorie micro-SD și module de expansiune snap care permit adăugarea de funcționalități interfețelor hardware personalizate, cum ar fi: porturi de intrare / ieșire, integrare RFID și cititoare biometrice.





