
Compania canadiană de analiză și cercetare telecom Maravedis a publicat la sfârșitul lunii septembrie a patra ediție a studiului său anual 'WiMAX and Broadband Wireless (Sub-11GHz) Worldwide Market Analysis and Trends 2006-2012', cu o analiză complexă a tendințelor mondiale de pe piața de bandă largă wireless. Vă prezentăm, astfel, cele mai importante cifre și concluzii referitoare la această industrie foarte incitantă, aflată într-o continuă evoluție.
Tendințele pieței fixe WiMAX
Piața echipamentelor de acces wireless fix/portabil în bandă largă (până în 11 GHz) a crescut de la 562 la 637 mil. USD, respectiv 755 mil. USD dacă includem aplicațiile backhaul punct-la-punct. Compania Maravedis prevede că piața de acces wireless fix în bandă largă va depăși 1 mld. USD în 2007-2008.
Conexiunile în bandă largă devin o necesitate pentru mulți abonați business sau rezidențiali din întreaga lume. Cererea explodează odată cu scăderea prețurilor serviciilor în bandă largă. La mijlocul acestui an existau aproape 250 mil. abonați la servicii de acces la Internet în bandă largă, cu aproape 50% mai mulți decât la sfârșitul lui 2004, când existau 130 mil. abonați.
Peste 100 mil. utilizatori accesează încă Internetul prin intermediul unor conexiuni de tip dial-up și peste 900 mil. utilizatori folosesc Internetul ocazional, fără a se abona la un serviciu cu abonament lunar.
Oportunitatea pentru BWA (Broadband Wireless Access) și în particular pentru WiMAX de a deservi acei utilizatori care doresc să treacă la conexiuni în bandă largă este uriașă în cazul multor locații de pe mapamond, în care folosirea tehnologiilor ce au la bază liniile fixe nu ar fi fezabile financiar.
Concluziile raportului Maravedis:
- Aproximativ 1,3 mil. echipamente de acces în bandă largă destinate utilizatorilor finali (CPE) și peste 48.000 de stații de bază au fost comercializate în 2005.
- În 2005, piața de acces a atins 635 mil. USD, iar piața de acces backhaul punct-la-punct a atins 117 mil. USD.
- Alvarion rămâne liderul pieței de acces, cu o cotă de piață de 22,6%, urmată de Motorola Canopy și IP Wireless.
- Regiunea EMEA (Europa, Orientul Mijlociu și Africa), ce reprezintă 30,6% din totalul vânzărilor de echipamente destinate accesului în bandă largă în 2005, continuă să se mențină ca cea mai mare oportunitate pentru piață, însă Asia și America de Nord vor depăși EMEA în 2007.
- Livrările de echipamente bazate pe tehnologia OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing) reprezentau deja 30% din totalul echipamentelor destinate accesului în bandă largă în 2005, comparativ cu doar 18% în 2004. Până în 2012, cota sa va crește la 90%, datorită adopției tehnologiei WiMAX.
Contextul convergenței fix-mobil
Dezvoltarea tehnologiei WiMAX și a celorlalte tehnologii de acces mobil în bandă largă au loc în contextul schimbării modelelor de afaceri și a forțelor din lumea telecomunicațiilor. Atât operatorii de telefonie mobilă, cât și cei de telefonie fixă, se confruntă cu noi provocări, atitudinea lor față de orice tehnologie nouă trebuind privită în contextul acestor provocări.
- Operatorii mobili reușesc tot mai greu să construiască noi canale de venituri din serviciile de date mobile. În ciuda eforturilor, operatorii mobili din Europa și America de Nord generează lunar cu puțin peste 1 USD sau 1 euro per utilizator în cazul serviciilor non-voce și non-SMS.
- Operatorii mobili din întreaga lume se luptă cu scăderea venitului mediu per utilizator, rate de migrare a utilizatorilor către alte rețele tot mai mari și o competiție tot mai acerbă din partea unor operatori netradiționali, precum Skype.
- Operatorii de telefonie fixă continuă să obțină marje EBITDA (câștiguri înainte de aplicarea dobânzilor, taxelor, deprecierii și amortizării) tot mai mici, în mare parte datorită declinului continuu al veniturilor generate de serviciile de voce, influențate tot mai mult de operatorii alternativi ce oferă servicii VoIP sau de serviciile VoIP online, precum cele oferite de Skype sau Yahoo!.
- Convergența fix-mobil oferă operatorilor noi modalități de îmbunătățire a satisfacției clientului și maximizarea venitului prin servicii și modalități de facturare unificate. Aceste noi beneficii ar trebui să crească loialitatea clienților.
Calea către banda largă personală
Numărul abonaților mobili la nivel mondial depășea 2 mld. la sfârșitul lui 2005, iar numărul acestora va atinge 3,96 mld. până în 2011.
Fie că este vorba de 3G, 802.16-2005 sau TD-CDMA, succesul conexiunilor mobile în bandă largă va fi influențat de dezvoltarea unor aplicații și terminale cât mai prietenoase. Utilizatorii business vor fi cei care vor alimenta conceptul de acces în bandă largă personal pentru productivitate, însă pe termen lung piața consumatorului mobil va reprezenta partea leului în cazul serviciilor de date mobile.
Utilizatorii finali nu mai reprezintă doar simpli consumatori de aplicații media '“ ei devin producători de conținut precum fotografii, videoclipuri, melodii, acest conținut variat fiind transmis wireless celorlalți utilizatori.
Tendințe pe piața furnizorilor de servicii BWA/WiMAX
Majoritatea implementărilor actuale de sisteme BWA/WiMAX aparțin unor operatori tradiționali, folosind benzi licențiate, sau unor furnizori de tip WISP (Wireless Internet Service Provider) ce folosesc benzi nelicențiate.
Maravedis crede că operatorii 2G și operatorii ce dețin monopolul în țările în curs de dezvoltare vor constitui un segment important de piață pentru creșterea viitoare a WiMAX.
Sprint-Nextel a ales, încă o dată, inovația wireless disruptivă. Aceasta este cea mai curajoasă mișcare a companiei de până acum: de a sări de la sistemele 3G CDMA la următorul pas în evoluția comunicațiilor: MINO/MAS-OFDMA 4G. Compania a avut în vedere tehnologia W-CDMA oferită de IP Wireless sau FLASH OFDM-ul oferit de Qualcomm, dar și alte sisteme propuse, însă s-a decis să adopte tehnologia WiMAX, deoarece aceasta este tot mai răspândită și oferă un cadru mai tot mai larg pentru evoluția sistemelor și tehnologiilor wireless.
Prin dezvoltarea capabilităților multimod, Sprint și alți mari operatori impun valul de implementări care va asigura succesul WiMAX-ului. Acest vortex va atrage tot mai mulți operatori, furnizori și organisme reglementative, urmând să atingă proporții gigantice în următorii 2 ani.
Concluzii:
- 2,5 mil. abonați din întreaga lume dețin o formă oarecare de conexiune wireless fixă în bandă largă (peste 256 Kb/s bidirecțional) la jumătatea lui 2006.
- Veniturile totale ale serviciilor sunt estimate la 3 mld. USD în 2005, față de 1,4 mld. USD în 2004
- Costurile mai mici pentru echipamente, ideal sub 100 USD, reprezintă prioritatea numărul 1 pentru furnizorii de servicii, în special în cazul Braziliei, Rusiei, Indiei și Chinei (țările BRIC).
- Cea de a doua prioritate este reprezentată de capacitatea stațiilor de bază de a furniza o acoperire mai mare și trafic mai mare '“ înaintea unor beneficii precum inter-operabilitatea sau ușurința în instalare.
- Clienții țin cont de certificare, standardizare și economii de scară pe termen mediu și lung, însă își doresc astăzi echipamente robuste dotate cu capabilități NLOS (Non Line Of Sight).
- Operatorii sunt, de asemenea, nerăbdători să vadă dezvoltarea unor ecosisteme bogate care să cuprindă furnizorii de terminale mobile și dezvoltatorii de aplicații.
- 65% dintre furnizorii de servicii intervievați preferă să aștepte disponibilitatea versiunii 2005 a WiMAX-ului înainte de a investi sume importante în construirea de noi rețele sau în expansiunea rețelelor deja existente. Standardul 802.16-2005 este perceput, tot mai mult în prezent, ca o soluție totală pentru aplicațiile fixe și mobile.
Concluzii pentru reglementatori și problema spectrului de frecvență
Timp de 2 ani, Maravedis a intervievat organisme de reglementare din 77 de țări. Există multe probleme de reglementare, aici fiind inclusă și insuficiența spectrului disponibil pentru lansări comerciale în țări importante precum India și Rusia, o anume incertitudine din partea reglementatorilor în privința graficului disponibilității unor noi frecvențe și lipsa unor reglementări și frecvențe armonizate pentru BWA/WiMAX.
Concluzii:
- Banda de 3,5 GHz rămâne alocată, în mare parte, pentru servicii fixe în 77% dintre țările cuprinse în studiu. Reglementatorii încep însă să-și revizuiască poziția, pentru a permite serviciilor portabile un prim pas către mobilitate completă în banda de 3,5 GHz.
- Banda 2,5-2,69 GHz este rezervată pentru servicii mobile UMTS în Europa, însă unele țări precum Suedia și Marea Britanie încep să-și schimbe poziția, în ciuda opoziției feroce a operatorilor mobili din aceste țări.
- Lipsa de spectru alocat pentru WiMAX în China și India este o problemă serioasă, care va avea un impact negativ asupra adoptării WiMAX, dacă nu va fi rezolvată până în 2008.
Mulți reglementatori naționali se află în prezent în plin proces de documentare asupra WiMAX-ului, încercând să definească reguli care să servească cât mai bine propriilor medii telecom.
Piețe cheie pentru WiMAX: Brazilia, Rusia, India, China și Coreea
Maravedis a publicat rapoarte de țară speciale în care a detaliat oportunitățile și provocările din zona BRIC (Brazilia, Rusia, India, China) din ultima perioadă. Înțelegerea tendințelor pe plan mondial necesită o cunoaștere cât mai bună a acestor țări în curs de dezvoltare, a căror populație reprezintă jumătate din întreaga populație a globului, și care au atins cifre record de adopție a tehnologiilor wireless în ultimii 2 ani. Maravedis previzionează că tehnologiile mobile în bandă largă (și WiMAX-ul în particular) vor înregistra un succes deosebit pe aceste piețe, deoarece pot acoperi fără probleme nevoile în creștere ale utilizatorilor rezidențiali, business și guvernamentali.
Însă, lipsa spectrului pentru WiMAX devine tot mai îngrijorătoare în aceste țări cheie și bătălia dintre 3G și WiMAX pentru obținerea frecvențelor adecvate va fi dură. Analiștii cred că țările BRIC vor reprezenta o treime din totalul abonaților BWA/WiMAX acumulați până în 2012, cu condiția ca să fie disponibil suficient spectru pentru WiMAX până în 2008.
Deschiderea către WiBRO nu a fost spectaculoasă. Ceea ce ar fi trebuit să devină cel mai important produs al tehnologiei WiMAX coreene poate fi încă considerat un proiect pilot!
În iulie 2006, operatorul KT a lansat serviciul comercial în Seul și în orașele din vecinătate în care oferise serviciul pilot. Atât KT, cât și SKT oferă doar cardul de date PCMCIA Samsung pentru acest serviciu. Analiștii Maravedis cred că adoptarea WiBRO în Coreea va fi, mai degrabă, graduală și modestă, în comparație cu estimările optimiste inițiale.
Tendințe și strategii pe piața rețelelor metropolitane de bandă largă wireless
Piața rețelelor metropolitane de bandă largă wireless (construite de municipalități) este importantă pentru BWA sau WiMAX, pentru că ea reprezintă paleta mai largă de aplicații ce se conturează odată cu viziunea asupra rețelelor de viitoare generație (NGN - Next Generation Networks). Această viziune despre viitor nu înseamnă numai 3G cu bandă adăugată.
Dacă s-ar păstra această viziune despre viitor, o largă paletă de aplicații ar fi lăsate pe dinafară ca nemeritând atenția industriei. Deși municipalitățile construiesc mobilitatea folosind sisteme WiFi WLAN, această mobilitate stă la baza dezvoltărilor din industria semiconductorilor și a standardelor deschise: capacitatea de a extinde rapid tehnologiile și de a aborda piețe care ar rămâne sub-deservite în lipsa lor.
Tendințe în rândul furnizorilor de soluții: construirea unui ecosistem deschis
Construirea unui ecosistem care trece de la OSS (Operational Support System) la terminale și aplicații mai puternice reprezintă o necesitate pentru WiMAX, în cazul în care dorește să devină o tehnologie predominantă.
Analiștii Maravedis au intervievat peste 45 de furnizori de componente și sisteme BWA/ WiMAX, cât și furnizori de infrastructură de tip Tier 1, pentru a le înțelege strategiile legate de produse sau certificări, și poziția companiilor în adoptarea standardelor 802.16-2004, respectiv 802.16-2005.
Concluzii:
- În volume mari, chipset-urile WiMAX ar putea ajunge la prețuri de sub 10 USD bucata, până în 2012.
- Livrările de echipamente WiMAX destinate utilizării outdoor vor fi întrecute ca volum de echipamentele dotate cu capabilități WiMAX destinate utilizării indoor. Costurile pentru echipamentele indoor vor scădea în medie la aproximativ 75 USD în 2008, ceea ce va duce la proliferarea pe scară largă a WiMAX-ului.
- Costurile stațiilor de bază sunt mai complexe, însă costul mediu va scădea sub 10.000 USD până în 2012.
- Echipamentele certificate pentru banda de 5,8 GHz vor fi disponibile începând cu 2007.
Portofoliul de patente WiMAX, amănunte despre politică și piață
Patentele și celelalte proprietăți intelectuale reprezintă o parte vitală a combustibilului ce alimentează dezvoltarea tehnologică și de piață. Sistemul de patente stimulează inginerii, matematicienii și oamenii de știință să persevereze în căutarea unor invenții care să le aducă beneficii lor și societăților implicate în acest proces.
Concluzii:
- Analiștii Maravedis nu cred că Qualcomm va impune taxe de proprietate intelectuală asemănătoare cu cele de care se bucură în prezent în cazul CDMA/WCDMA.
- Companiile ar trebui să efectueze evaluări cât mai exacte înainte de a semna un contract de plată pentru taxele de proprietate intelectuală.
- Există metode variate de reducere a riscurilor legate de drepturile de proprietate intelectuală, aici fiind incluse licențierea reciprocă a patentelor de către cel puțin 2 companii, asociațiile de asigurare mutuală, grupuri dedicate standardelor sau autoritățile comerciale.
- Furnizorii de servicii doresc stabilitate, o stabilitate realizabilă prin costuri rezonabile pentru drepturile de proprietate intelectuală.
Previziuni de creștere a pieței WiMAX
Maravedis nu se așteaptă ca WiMAX să înlocuiască 3G în viitorul apropiat. WiMAX oferă, mai degrabă, un cadru pentru mobilitatea 4G, iar în arena pieței mobile aceasta o opune mai direct standardului 3GPP Revision 7 decât actualelor standarde 1x EV-DO/EV-DV sau HSDPA. De fapt, odată cu perspectiva implementării variantei multimode începând cu 2008, WiMAX va deveni o soluție de excepție pentru îmbunătățirea actualelor rețele celulare 3G. Operatorii care adoptă WiMAX multimode nu sunt presați nici să înlocuiască, nici să lase fără servicii utilizatorii, ci au la îndemână o alternativă evolutivă de a oferi servicii cu bandă mai mare și un set triplu sau cvadruplu de servicii de "bandă largă personală oriunde", care îi va ajuta să-și păstreze clientela și să atragă noi clienți.
Concluzii:
- chipseturile WiMAX vor începe să fie încorporate în laptopuri începând cu 2008, în handhelduri începând cu 2009 și în electronicele de larg consum începând cu 2010. Aceste evoluții vor avea un impact cheie asupra extinderii pieței potențiale a WiMAX, mai ales când chipseturile WiMAX vor începe să fie incluse și în terminalele și stațiile de bază celulare.
- În prezent, există aproape 2,5 milioane de utilizatori BWA la nivel global.
- Maravedis prevede că numărul cumulat al utilizatorilor BWA va atinge 87 milioane până la sfârșitul lui 2012, din care 67 milioane vor fi utilizatori WiMAX.
- WiMAX va reprezenta 90% din noii abonați atrași în 2012, din care 75% vor folosi tehnologia 802.16-2005.
- Piața echipamentelor WiMAX va atinge o valoare anuală a vânzărilor de 6 mld. USD în 2012 și va genera, cumulat, venituri de 15 mld. USD până în 2012.
Cu cât mai mulți operatori naționali și mobili vor adopta un model operațional ce include WiMAX multimode plus EV-DO/ DV GSM și IMT2000, cu atât volumele estimate pentru WiMAX se vor revizui crescător.
În varianta optimistă a scenariului, analiștii canadieni de la Maravedis prevede 100 de milioane de utilizatori WiMAX până în 2012.
În varianta pesimistă, numărul cumulat al utilizatorilor BWA va atinge doar 40 de milioane până în 2012, din care 17 milioane vor fi utilizatori WiMAX. În ambele variante pariul pe WiMax este unul câștigător pe termen mediu și lung, iar liderul producătorilor de echipamente WiMax nu este întâmplător Alvarion.





