.

Toshiba Europe a lansat pe scară largă platforma pentru conținut și servicii - Toshiba Places, destinată laptopurilor și televizoarelor. „Toshiba Places extinde activitățile Toshiba în zona de computing și divertisment digital dincolo de business-ul concentrat pe soluții hardware. Deși am început să oferim muzică și servicii pentru PC-urile noastre, Toshiba Places unifică serviciile, acum mai ușor accesibile printr-o platformă unică. De asemenea, inaugurăm noi categorii între care colecții de software și conținut video. Televizoarele reprezentau următorul pas logic pe care să le conectăm la această platformă, în condițiile în care utilizatorii își doresc modalități noi de accesare a conținutului relevant, adică exact ceea ce livrează Toshiba Places!", precizează Thomas Teckentrup, General Manager Software and Services, Toshiba Europe.

Pentru că este conceput exact ca un magazin, clienții pot vizita diferite zone din „Places", prin care obțin acces la conținutul oferit de o varietate de parteneri, iar experiența de utilizator și selectarea conținutului și a serviciilor corespunde produselor utilizatorilor. Toshiba Places este o platformă de tip cloud, accesibilă prin browserul standard al computerului, sau prin interfața de utilizator specifică televizoarelor.

În plus față de Music Place, care a fost lansat în luna ianuarie 2011 pentru PC-uri, utilizatorii pot beneficia de o varietate de conținut și servicii, precum Video Place, News Place, Game Place, App Place și Services Place, toate acestea printr-o singură accesare a platformei. Toshiba Places va fi disponibilă începând din luna aprilie 2011 într-un număr tot mai mare de țări europene și pentru un număr în creștere de categorii de produse.