.

China a devenit în trimestrul al doilea din 2011 cea mai mare piață de computere personale la nivel mondial, devansând Statele Unite, după trei decenii de dominație americană într-o industrie în care Apple și IBM au avut activitate de pionierat, transmite Bloomberg.Vânzările de PC-uri din China au crescut cu 14% în trimestrul al doilea, la 18,5 milioane de unități, depășind pentru prima oară livrările din SUA, care au scăzut cu 4,8%, la 17,7 milioane unități, a declarat Bryan Ma, analist la compania de cercetare a pieței IDC.

La nivel anual, China va devansa probabil SUA în 2012

Estimările subliniază acum importanța strategică a consumatorilor de electronice din China pentru economia mondială, după primul semnal din 2009 când China a devenit cea mai mare piață auto din lume. Nu e deloc astfel întâmplător că amaericanii de la Hewlett-Packard (HP), cel mai mare producător de PC-uri la nivel mondial, a anunțat în această lună că ar putea să se retragă din acest sector, în timp ce grupul chinez Lenovo a raportat un profit trimestrial care aproape s-a dublat.Hewlett-Packard a intrat relativ târziu pe piața PC-urilor, la începutul anilor ’90, și a ajuns lider în 2002, prin achiziția Compaq Computer.Cu ani înainte, HP a refuzat o propunere din partea unuia dintre inginerii săi, de a cumpăra proiectul unui computer personal inventat de acesta. Acest inginer este co-fondatorul Apple, Steve Wozniak, care a transformat ideea în modelul Apple I, la jumătatea anilor ’70.Apple a fost un pionier al pieței cu computerul Apple I, dar IBM a extins folosirea acestei categorii de produse, cu lansarea primului computer personal (PC), în 1981.

„Trebuia să se întâmple mai devreme sau mai târziu, așa cum a fost și cu piața auto, iar acel moment a venit. China are o populație uriașă, iar veniturile acesteia sunt în creștere", precizează Toshihiro Nagahama, economist șef la Dai-ichi Life Research Institute din Tokyo.Valoarea livrărilor de computere în China a fost în trimestrul al doilea din 2011 de 11,9 miliarde de dolari, comparativ cu 11,7 miliarde de dolari în cazul celor din Statele Unite, a arătat Ma.În China au avut loc în intervalul menționat 22% din livrările de PC-uri la nivel mondial, cu un punct procentual peste cele din SUA.Livrările din China vor atinge în acest an 72,4 milioane de PC-uri, cu circa un milion mai puține decât cele din Statele Unite.Anul viitor, livrările din China vor crește probabil cu 18% și vor depăși nivelul de 76,6 milioane PC-uri anticipat pentru Statele Unite, a menționat analistul IDC.

Piața tabletelor va crește cu 1150% în 2015

Totuși, acum un număr tot mai mare de chinezi urmează tendința internațională și optează pentru iPad și alte tablete.Directorul general al Lenovo, Yang Yuanqing, a considerat în februarie că încetinirea creșterii pieței de PC-uri la nivel global este cauzată de trecereautilizatorilor către folosirea tabletelor. Cu toate acestea, cifrele globale ale vânzărilor de tablete nu indică un apetit deosebit al utilizatorilor pentru noile tablete media, care aparțin deja erei post PC și care încearcă să schimbe paradigma lumii IT&C. Eforturile companiilor sunt îndreptate înspre această schimbare, astfel Lenovo a început încă de anul trecut să vândă tipuri noi de produse, precum smartphone-uri și tablete care concurează produsele Apple, Samsung, Acer, HTC și LG. Finalmente, previziunile indică faptul că piața mondială a tabletelor va depăși 230 milioane de unități în 2015, comparativ cu numai 20 de milioane de unități vândute anul trecut, conform datelor companiei britanice de cercetare a pieței Informa Telecom & Media.