.

Două echipe de specialiști ai centrului de tehnologie DB Global Technology din București se numără printre câștigătorii hackaton-ului internațional organizat pe 9 și 10 noiembrie de Deutsche Bank și ONG-ul Autistica, specializat în cercetarea în domeniul autismului. Autistica este una dintre Organizațiile Caritabile ale Anului din Marea Britanie în cadrul Deutsche Bank. Evenimentul a avut ca obiectiv dezvoltarea unor aplicații prototip care să vină în sprijinul tinerilor cu autism.   
 
Hackaton-ul a reunit peste 150 de specialiști în tehnologie și design din cadrul Deutsche Bank, din șapte orașe: Londra, Frankfurt, Bangalore, București, Cary, Pune și Sankt Petersburg. Astfel, 27 de angajați din București, împărțiți în trei echipe, au reprezentat centrul DB Global Technology la competiția de 24 de ore. 
 
Juriul, format din reprezentanți ai Deutsche Bank, Autistica și King’s College din Londra, a evaluat 18 prototipuri, create pentru a îndeplini trei funcții principale: furnizarea de informații care să ajute utilizatorii să înțeleagă anxietatea, sfaturi pentru gestionarea atacurilor de panică și strategii pe termen lung pentru combaterea anxietății.
 
Marele câștigător al competiției, echipa „Absolvenții” din Londra, a creat o aplicație jurnal care ajută utilizatorii să își gestioneze nivelurile de anxietate. Dacă un utilizator anunță o stare „anxioasă”, aplicația îi oferă sprijin, inclusiv un exercițiu de respirație și opțiunea de a revedea „momentele vesele” incluse anterior în jurnal. De asemenea, aceasta le permite utilizatorilor să împărtășească informațiile personale pentru cercetări asupra sănătății mintale a persoanelor cu autism.
 
Echipa Roșie și Echipa Albastră din București s-au numărat, de asemenea, printre câștigătorii hackaton-ului, la categoriile „Aplicația cu cea mai bună experiență de utilizator”, respectiv „Cea mai inovatoare aplicație”. 
 
„Este o realizare deosebită pentru centrul nostru de tehnologie. Faptul că specialiștii români au avut ocazia să dezvolte tehnologii care fac o diferență reală în viața persoanelor cu autism este un succes în sine; faptul că două dintre echipele noastre s-au numărat printre câștigători este o inspirație pentru noi toți”, a spus Marian V. Popa, Director General DB Global Technology.
 
Echipa Roșie a dezvoltat „Behaviour Tracker App”, care ajută la identificarea în timp real, monitorizarea și gestionarea simptomelor de anxietate ale copiilor și adolescenților care suferă de autism. Aplicația funcționează cu ajutorul unui senzor medical, smartwatch sau brățări de fitness, pentru a monitoriza pulsul utilizatorului și oferă soluții pentru depășirea momentelor dificile, în timp real: exerciții de respirație, materiale audio și video etc. Echipa a reușit performanța unică de a livra la finalul evenimentului aplicația complet funcțională, pregătită pentru utilizare, câștigând premiul „Aplicația cu cea mai bună experiență de utilizator”.
 
Echipa Albastră a dezvoltat „Autistica App”, recunoscută drept „Cea mai inovatoare aplicație” de la hackaton. Aceasta aduce împreună persoanele care suferă de anxietate și specialiști care le pot oferi sfaturi personalizate, în timp real, cu obiectivul de a învăța persoanele afectate să devină, treptat, independente în gestionarea simptomelor.
 
Deutsche Bank va oferi Autistica toate materialele produse în cadrul hackaton-ului, iar ONG-ul va căuta finanțare pentru a dezvolta prototipurile. 
 
Deutsche Bank în România
 
Deutsche Bank este prezentă pe piața din România din anul 1998, oferind produse și soluții personalizate pentru Corporate, Investment și Transaction Banking, pentru clienți corporativi și instituționali, precum și servicii de Private Wealth Management pentru clienții persoane fizice. 
 
Deutsche Bank este una dintre cele mai importante bănci germane, câștigând în mod repetat distincția de „cea mai importantă bancă” în Europa Centrală și de Est.
 
Deutsche Bank este un partener tradițional al autorităților române și a contribuit la unele dintre cele mai importante tranzacții financiare din România (în sectoarele energetic, de transport și al locuințelor sociale).